Servis Bakım Bilgileri

01

Aracınızın soğutma suyuna antifriz eklemek sizi ve Audi’nizi büyük sorunlardan ve kayıplardan korumaya yardımcı olur. Motorunuzun soğutma suyunun donması, radyatörünüzün ve hatta motor bloğunuzun çatlamasına neden olabilir. Antifrizi üretici firmanın önerdiği ölçüde kullanın.

02

Silecek suyunuzun “antifriz özellikli yıkama suyu” olmasına dikkat edin. Ayrıca daha net bir görüş ve aracınızın camlarının çizilmemesi için sileceklerinizi yenileyin.

03

Aracınızı özellikle soğuk havalarda çalıştırırken bir gecikme yaşanıyorsa akünüzü kontrol ettirin.

04

Akü başlarının kirli olması akım kaybına neden olacaktır. Temizleyip yağlayın.

05

Aşınmış lastikleri kullanmak özellikle kış aylarında tehlikelidir. Diş profili 3 mm’nin altına düşmüş lastiklerinizi değiştirin ve yedek lastiğinizi de kontrol etmeyi unutmayın.

06

Kışın klimayı haftada en az bir saat çalıştırmak, sistem içindeki gazın hareket etmesi nedeniyle parçaların yağlanmasını, bakteri oluşumunun azalmasını ve klima gazının eksilmemesini sağlar.

07

Yola sorunsuz devam etmek için aracınızdaki sıvı seviyelerini ve lastik basınçlarını düzenli olarak kontrol edin.

08

Lastiklerinize ayda en az bir kere olmak üzere Audi’nin tavsiyesine uygun olarak hava basın. Aracınızın lastikleri için tavsiye edilen hava basıncını sol ön kapı içinde, benzin deposu kapağında ya da araç kullanım kılavuzunda bulabilirsiniz.

09

Lastiklerin hava basıncını lastik soğukken kontrol edin. (Lastikler, düşük hızda, şehir içinde en fazla 2-3 kilometre kullanılmış ya da son iki saat içinde kullanılmamış olmalıdır.)

10

Buz üzerinde kalkış yaparken ikinci viteste hareket etmeye çalışarak lastiklerin boşa dönmesini önleyebilirsiniz. Ayrıca kış lastiği kullanmanız zor durumlarda daha güvenli bir şekilde yol almanızı sağlar.

11

Köprüler hem alttan hem de üstten soğuk aldığı için buzlanmaya müsaittir. Bu nedenle köprülerden geçerken yavaş olmaya ve ani direksiyon hareketleri yapmamaya özen gösterin.

12

ABS, kaygan zeminde çok çabuk devreye girer ve bunu fren pedalındaki titreşimlerle sürücüye hissettirir. Böyle bir durumda çelişkiye düşmeden frene basmaya devam edin.

13

Aracınızın menteşeleri, anteni ve anahtar delikleri gibi parçalarına birer damla yağ damlatarak bu parçaların korozyona uğramasını engelleyebilirsiniz.

14

S-tronic şanzımanlı araçlarda yokuşlarda beklerken aracın kaymasını engellemek için fren pedalına basmadan gaz verilmesi, S-tronic şanzımanın yapısı gereği “manuel” şanzımana sahip araçlardaki yarım debriyaja benzer bir etki yaratmaktadır. Şanzımanın hasar görmemesi için fren pedalına tam basarak bekleme yapılması gerekmektedir.

15

Aracınıza binmeden önce tüm lastiklerinizi kontrol edin. Hava basıncı az olan lastik, yol tutuş kabiliyetini azaltır, ıslak zeminde fren mesafesini artırır, yüksek patlama riski taşır, lastik ömrünü azaltır ve yuvarlanma direncini yükselttiği için yakıt tüketimini artırır.

16

Aracı çalıştırmadan önce emniyet kemerinizi takın; ayna, koltuk ve direksiyon ayarlarınızı yapın. Sizinle beraber yolculuk edecek yakınlarınızın da emniyet kemeri takmasını sağlayın. Emniyet kemerini takmayan bir yolcu, kaza anında emniyet kemerini takan kişiye çok ciddi zararlar verebilmektedir. "Emniyet kemeri hayat kurtarır" sloganı bir çok çarpışma testi ile kanıtlanmıştır.

17

Çocuklarınızın güvenliği için yaşına ve kilosuna uygun çocuk koltukları kullanın. Yasal zorunluluk olmasının yanı sıra uygun çocuk koltuğu kullanmak, olası bir kaza anında çocuklarınızın güvenliği ve zarar görmemesi için çok önemlidir. 11 yaşından küçük çocuklarınızı ön koltuğa oturtmayın.

18

Yokuş aşağı inerken aracınızı boş vitese ya da N (Nuetral) konumuna getirmek yakıt tasarrufu sağlamamaktadır. Vitesi boşa aldığınızda anlık yakıt tüketimi yaklaşık 1 litre civarındadır. Vites takılı iken ayağınızı gazdan çektiğinizde ise yakıt tüketimi olmamaktadır. Aracınızda yol bilgisayarınız varsa, bu durumu kolaylıkla takip edebilirsiniz.